EKMEK  KATKI
 

   Ekmek Katkı Maddesi, tüm dünyada ve özellikle gelişmiş ülkelerde, un, su, tuz ve maya ile birlikte kullanılan ekmek üretim bileşenlerinden biridir.

Ekmek Katkı Maddesi, yoğun ve hızlı ekmek üretim süreçlerinde, ekmek üretim kalitesini artırmak için kullanılan, C vitamini ve enzimlerden oluşmuş bir karışımdır.

Örneğin; Ekmek Katkı Maddesinde bulunan, alfa amilaz enzimi, insan yapısında da bulunan ve nişastayı şekere dönüştüren organik bir maddedir. Ekmek Katkı Maddesinde bulunan alfa amilaz enzimi ise, fermentasyon yolu ile üretilir. Alfa amilaz enzimi, undan gelen bir kısım nişastayı, şekere dönüştürür. Oluşan şeker, maya tarafından tüketilir ve bu sırada karbondioksit gazı açığa çıkar. Bu oluşan gaz, fırın sıcaklığında genleşerek ekmeğin daha hacimli, düzgün iç yapılı, kolay sindirilebilir, daha kaliteli bir gıda maddesine dönüşmesine yardımcı olur.

Alfa amilaz enzimi, hamurun mayalanma süresini kısaltır. Alfa amilaz enzimi sayesinde oluşan şeker, pişme sırasında karamelize olduğundan, ekmek kolay renk alır. Bu sayede mayalanma süresindeki kısalmaya ek olarak pişme süresi de kısalacaktır. Bu avantaj, tam kapasite çalışan işletmede aynı sürede daha fazla ekmek üretimi demek olduğundan, ekmek kalitesine bağlı olarak işletme verimliliğini de arttıracaktır.

Günümüzde medyanın etkisiyle katkı maddeleri kullanımına olumsuz bakılsa da, gıda katkı maddeleri çoğu zaman daha sağlıklı ve güvenli ürünler tüketmemizi sağlar. Örneğin katkı maddeleri, gıdada küflerin oluşturduğu aflatoksinin önlenmesinde yardımcı olur. Ekmek katkı maddesi ise, ekmeğin çabuk renk almasını sağladığından, aşırı pişirme sonucu oluşan istenmeyen maddelerin oluşumunu engeller.

Ekmek katkı maddesi bir sarf malzemesi değil, bir ürün geliştirme malzemesidir. Ekmek katkı maddesi ekmek kalitesinde beklediğiniz tüm unsurları geliştirmelidir. Örneğin, ekmek lezzeti ve doğal kokuyu da korumalıdır.